پروتز دندان

کلینیک دندانپزشکی خوب غرب تهران ، متخصص ایمپلنت غرب تهران ، درمانگاه دندانپزشکی غرب تهران ، متخصص ارتودنسی غرب تهران   پروتز دندان در اصطلاح به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند ، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندن مصنوعی نامیده می شوند ، جزو پروتز های دندان هستند ، دندان پزشکان به دلایل زیبایی یا پزشکی پروتز دندان متحرک و پروتز دندان ثابت را تجویز می کنند.

:::::::   دو نوع پروتز دندان وجود دارد که عبارت است از : پروتز دندان متحرک ، پروتز دندان ثابت

   پروتز دندان ثابت  :

پروتز ثابت دندان همان چیزی است که در بین عموم جامعه با عنوان روکش دندان مرسوم است . پروتز دندان ثابت خود بر دو نوع است :

روکش تک واحدی دندان ( single dental crown )

معمولا دندان زمانی نیاز به روکش دارد که به علتی ساختار دندان ضعیف شده و نیاز به حفاظت و حمایت با روکش دارد و یا بعضا دلایل زیبایی لزوم وجود روکش را منجر می شود .

::   بریج دندان ( dental bridges )

یکی دیگر از انواع پروتز دندان ثابت ، بریج های دندانی هستند . آنچه که بیشتر با عنوان پروتز ثابت دندان در بین جامعه مرسوم است همین نوع پروتز دندان است . این نوع پروتز دندان ، در واقع زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد.

به این ترتیب با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان، یک پل (bridge ) بین دندانهای پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوباره توانایی جویدن و زیبایی به فرد باز گردد.

   پروتز دندانی متحرک

گاهی برای جایگزینی دندانهای از دست رفته نمی توان از پروتزهای دندانی ثابت استفاده کرد که در این صورت این افراد از پروتز دندان متحرک استفاده می کنند ،پروتز دندان متحرک به راحتی در داخل دهان گذاشته و برداشته می شود .

پروتز دندان متحرک بر سه نوع اند 

:   پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

پروتزهای کرم کبالت نوع دیگر پروتز دندان پارسیل است که به عنوان « دندان تکه ای » موسوم است .

::  پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

افرادی که تمام دندان های خود را از دست داده اند ، از پروتز دندان متحرک استفاده میکنند، با پیدایش ایمپلنت های دندانی امروزه، استفاده از این انواع پروتز دندان متحرک کمتر شده، اما هنوز هم به عنوان درمان کم هزینه بی دندانی استفاده می شود .

::: پروتز دندان اوردنچر (over denture)

پروتز دندان اوردنچر به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است  ، اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک است که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند . به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.