لمینیت دندان

کلینیک دندانپزشکی خوب غرب تهران ، متخصص ایمپلنت غرب تهران ، درمانگاه دندانپزشکی غرب تهران ، متخصص ارتودنسی غرب تهران  لمینیت دندان که به ونیر نیز معروف است ، لایه ای از مواد مخصوصی است که همرنگ دندان است . این مواد با اهداف مختلفی مانند درمان شکستگی دندان ، کم کردن فاصله میان دندان ها ، و یا تغییر رنگ ، شکل یا ارتفاع دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند . ممکن است که ونیرها داخل مطب یا کلینیک دندانپزشکی ساخته شوند . در این صورت جنس مواد تشکیل دهنده ونیر از کامپوزیت یا مواد ترمیم کننده ایست که همرنگ دندان هستند . این نوع معمولا به ونیر کامپوزیتی شهرت دارد . نوع دوم ونیر در لابراتوار تولید می شود و مواد اصلی تشکیل دهنده آن سرامیک است . این نوع را ونیر سرامیکی می نامند . ونیرها نیاز اندکی به تراش دارند و بسیار زیبا هستند ، به همین دلیل اولین طرحی که برای اصلاح دندان های پیشین داده می شود معمولا استفاده از ونیر دندان است .

  لامینیت دندان پوسته های نازک ، مقاوم و ظریفی هستند که بر روی سطح دندان ها کشیده می شوند و قرار می گیرند ، لامینیت ها باعث بهبود کیفیت دندان از لحاظ زیبایی می شوند و در نهایت موجب مرتب و سفید شدن دندان ها می شوند . لامینیت ها در بسیاری از موارد جایگزین خوبی برای ارتودنسی محسوب می شود و البته این امکان بعد از عکس برداری از دندان ها مشخص می گردد که آیا فرد می تواند از روش لامینیت دندان برای اصلاح معایب ظاهری دندان استفاده نماید یا خیر؟

  افرادی که معمولاً متقاضی لمینت دندان یا ونیر هستند عبارتند از :

  • افرادی که بدلایل مختلف رنگ دندان هایشان تغییر یافته و با شیوه های متداول سفید کردن دندان یا بلیچینگ امکان اصلاح رنگ دندان وجود ندارد . این تغییر رنگها ممکن است در اثر مصرف داروهایی نظیر تتراسکلین و یا مصرف بی رویه فلوراید رخ داده باشد.
  • با استفاده از لمینت دندان یا ونیر می توان فاصله بین دندانها را پر نمود و ظاهر زیباتری به دندانها داد . برخی استفاده از لامینت را بهتر از ارتودنسی در این زمینه می دانند.
  • مرتب نمودن و همسان سازی دندانهایی که شکل منظم و مرتبی ندارند با بهره گیری از لمینت دندان یا ونیر
  • ترمیم دندانهای شکسته و لب‌ پر شده و یا پوسیده

  انواع لامینیت دندان

لامینیت ها می توانند سرامیکی یا کامپوزیتی باشند . لامینیت های سرامیکی نیاز به قالب گیری و تولید در لابراتوار دارند و همچنین قرار دادن آنها بر روی دندان نیاز به تراش حتمی دندان دارد ، لامینیت دندان با این روش با تراش حجم زیادی از دندان همراه است . در مقابل لامینیت های کامپوزیتی بدون کوچکترین آسیب به دندان ها نصب می شوند و البته فرم و ظاهر آن توسط دندانپزشکی زیبایی طراحی می شود ، دندانپزشک برای این کار نهایت دقت و ظرافت را به خرج داده و با استفاده از نصب دقیق پوسته های کامپوزیتی و با استفاده از مواد رنگ دندان ، طرح لبخند فرد را اصلاح می نماید . اصلاح طرح لبخند به کمک لامینیت های کامپوزیتی تنها نیاز به یک جلسه دارد و در طول یک روز می توانید دندان هایی زیبا ، سفید و مرتب داشته باشید .